Swoją przygodę z sieciami zaczęliśmy w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy w kilkunastu wałbrzyskich i świdnickich hurtowniach i biurach wdrażaliśmy oprogramowanie handlowo-księgowe oparte na serwerach Novell. Wtedy sieci zbudowane były na kablu koncentrycznym BNC, gdzie maksymalna prędkość transmisji wynosiła 10megabitów na sekundę.
Obecnie budowane przez nas sieci oparte są na przewodach UTP i światłowodach. Standardem stała się prędkość 1000megabitów, a szkielety w dużych biurach realizujemy na przełącznikach 10gigabitowych i serwerach Windows Server.
Celowo nie wspominamy o WiFi. Z roku na rok sieci bezprzewodowe są coraz szybsze i stabilniejsze. Jednakże w sklepach, hurtowniach i biurach montujemy TYLKO sieci przewodowe. Gwarantują one bezpieczną i stabilną pracę programów oraz szybkie przesyłanie dużych plików.
Sieci WiFi budujemy na potrzeby pracy w internecie. Trudno pracować na telefonie, czy laptopie siedząc na sofie, będąc jednocześnie podpiętymi kablem do routera. W takiej sytuacji priorytetem jest odpowiednie zabezpieczenie sieci oraz pełne pokrycie zasięgiem domu lub biura.
1. Czym jest sieć komputerowa?
W skrócie i w informatycznym bełkocie. To grupa urządzeń informatycznych połączona ze sobą celem wspólnego przetwarzania danych.
2. A czym jest naprawdę?
To urządzenia i przewody umożliwiające kilku komputerom korzystanie z jednego internetu, wspólnej drukarki, wspólnej bazy programów.
3. Z czego składa się sieć?
– Sprzęt aktywny – to routery, switche, dyski sieciowe, serwery, komputery, drukarki, accesspointy
– Sprzęt pasywny – to okablowanie strukturalne, gniazdka, patchcordy, szafy krosowe, patchpanele, panele organizacyjne
4. Buduję lub remontuję biuro. Kiedy pomyśleć o sieci?
Na samym początku! Już w fazie projektu dobrze jest ustalić układ mebli, a co za tym idzie, komputerów i drukarek. Ten moment pozwala na zaplanowanie prac instalacyjnych związanych z siecią komputerową. Możemy ustalić odpowiednie miejsce na szafę krosową, serwer, rozmieszczenie gniazd. W porozumieniu z elektrykiem lub samodzielnie można estetycznie ułożyć przewody by zakończyć je gniazdami kompatybilnymi z instalacją elektryczną. Dobrą praktyką jest zamontowanie nadmiaru gniazd. Dziś planujemy zatrudnienie 3 osób, za dwa lata nasz zespół może składać się z dziesięciu pracowników, których trzeba wpiąć do sieci. Przy zapasie – klik i gotowe. Przy sieci uszytej na miarę – zaczyna się budowa pajęczyny, czyli dokładanie switchy, przewodów (niejednokrotnie w średnio estetycznych plastikowych korytkach), przedłużaczy. To kolejne elementy, które mają spory wpływ na stabilność pracy sieci.
5. Mam już sieć, ale nie działa ona stabilnie. Co mogę z tym zrobić?
Zapraszamy do kontaktu. Oferujemy wykonanie audytu, którego celem będzie:
– identyfikacja istniejących urządzeń
– sprawdzenie poprawności gniazd i okablowania
– wykrycie nieprawidłowości w połączeniach lub konfiguracji urządzeń
– naprawa lub propozycja naprawy sieci
– propozycja ewentualnej modernizacji sieci
6. W całym domu mam WiFi, ale w jednym pokoju brakuje zasięgu, lub sieć się rozłącza.
Wielokrotnie wystarczy odpowiednio skonfigurować istniejący router, przenieść go do innego pomieszczenia, lub zamontować dodatkowy accesspoint. Warto sprawdzić zagęszczenie sąsiednich sieci wifi by wybrać odpowiedni kanał częstotliwości. Odradzamy stosowanie wzmacniaczy, czyli tzw. repeaterów. Niejednokrotnie robią w sieci więcej strat niż pożytku. Oczywiście możecie Państwo liczyć na naszą pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
7. Wyremontowaliśmy biuro, ale nikt nie pomyślał o sieci komputerowej. Co teraz?
Po frytach! Ściany wytynkowane i pomalowane. Na podłogach piękne panele i stylowe listwy, sufity śnieżnobiałe, gniazdka i włączniki świateł z najnowszej serii. Teraz musimy w korytach natynkowych położyć kable i zakończyć je gniazdami. Oczywiście postaramy się aby było jak najbardziej estetycznie i funkcjonalnie, ale na pewno nie obejdzie się bez wiertarki. (patrz pkt.4.)
8. Buduję dom. Będę korzystał tylko z WiFi. Zaoszczędzę na przewodach
Błąd! Już w fazie projektu należy przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze. Sieć to nie tylko internet. Należy być świadomym, że gdy już zamieszkamy w naszym wymarzonym domu, będziemy korzystać z domofonu, telewizji kablowej, satelitarnej. Warto przewidzieć podejście dla kabli od dostawcy internetu. Wypadałoby zamontować instalację alarmową, może kamery monitoringu, rolety antywłamaniowe, a docelowo elementy inteligentnego domu. O tym ostatnim napiszemy w odrębnym wpisie.
Mikrotik, Ubiquiti, Unifi, TP-Link, Dlink, Deco, Mesh, HP, aruba, Cisco, Neostrada, Orange, Netia, Limonta, Ekonet, Toya, Dialog, DSL, LTE, cat.6, cat.5, UTP, 5G, 2,4GHZ, 5Ghz, simon, legrand, sonoff, shelly, homeassistant