Jak wybrać kasę fiskalną?
Zakup kasy fiskalnej to inwestycja na kilka lat. Warto ją przemyśleć i być świadomym, że nie zawsze tanio oznacza dobrze. Oszczędność 200 – 300zł wielokrotnie przekłada się na awaryjność kasy lub jej skomplikowaną obsługę.
Licząc, że kasa będzie pracować dla nas 5 lat – Czy warto zaoszczędzić 5-10 zł miesięcznie? To Państwa decyzja. My tylko sugerujemy zastanowić się chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Dobrą praktyką też jest wybór dealera z ugruntowaną pozycją na rynku. Takiego, który istnieje długo na rynku, ma doświadczenie i serwisantów gotowych do pomocy. Nie zaszkodzi zapytać o koszt obowiązkowego przeglądu technicznego kasy.
Odradzamy zakupu kasy przez internet, lub w miejscach odległych. To kolejna oszczędność, która zaowocuje komplikacjami w późniejszym terminie.
Na rynku jest wielu producentów sprzętu fiskalnego, jest też wiele rodzajów kas dedykowanych do odpowiedniej branży. Tym bardziej warto wybrać model odpowiedni do profilu działalności. Tu ważne są parametry kasy, takie jak:
– baza PLU (to ilość towarów, które mogą być zaprogramowane)
– ilość i rodzaje interfejsów (szczególnie ważne gdy kasa ma współpracować z wagami, skanerem kodów kreskowych, terminalem płatniczym, komputerem, bonownikiem, itp)
– sposób połączenia z internetem
– obecność sterowników umożliwiających integrację z systemami sprzedaży
Dla małych punktów usługowych, gabinetów, salonów piękności, fryzjerów, kancelarii prawniczych, warsztatów, usług w terenie, odpowiednie będą kasy mobilne lub małe (Elzab K10, Elzab k1 slim, Posnet mobile, Elzab mini, Fawag Lite, Aclas Kos) | |
Dla niewielkich sklepów – kasy średnie (Elzab Mini, Elzab Jota, Posnet Bingo MAX, Posnet Revo) | |
Dla dużych sklepów – kasy systemowe, specjalizowane (Elzab Jota, Elzab Delta, Posnet Neo) |
Odrębnym typem kas fiskalnych są drukarki fiskalne.
Teoretycznie, to urządzenia najłatwiejsze w obsłudze a właściwie bezobsługowe. Jedyna ich “wada”, to konieczność współpracy z komputerem i programem handlowym. Są też nieco droższe od małych kas. Tutaj sama sprzedaż prowadzona jest na komputerze, a paragon “wysyłany jest” na drukarkę w momencie zakończenia transakcji. Takie rozwiązanie stosujemy najczęściej w hurtowniach, dużych sklepach, gastronomii, oraz wszędzie tam, gdzie występuje gospodarka magazynowa, a szybkość obsługi klienta jest bardzo ważna.
Wielokrotnie spotkaliśmy się z klientami, którzy rozpoczynając działalność (restauracje, sklepy internetowe, niewielkie hurtownie) decydowali się na rozwiązanie oparte na tańszej kasie fiskalnej. W takim przypadku ewidencja sprzedaży prowadzona była podwójnie – w systemie sprzedaży wystawiany był dokument magazynowy i handlowy, a równolegle ta sama operacja musiała być “nabita” ręcznie na kasie. Praktycznie tylko dla spełnienia obowiązku fiskalizacji. To rodziło niepotrzebne utrudnienia i generowało ryzyko pomyłek. W szybkim czasie okazywało się, że biznes tak się rozrósł, że dla usprawnienia pracy konieczny był zakup drukarki fiskalnej.
Już na początku działalności warto rozważyć opcję zakupu drukarki fiskalnej i programu handlowego, szczególnie, że przy zakupie pierwszych urządzeń otrzymuje się zwrot 700zł z Urzędu Skarbowego.
Jak zmienić papier w kasie Posnet Mobile
Jak zrobić raport dobowy w kasie Posnet Mobile